Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

29 Ekim 2011 Cumartesi

Geçmişte Memuriyette geçen dönemler için emekli ikramiyesi alabilir miyim?

Emekli Sandığından emekli olmasanızda emekli ikramiyesi almanızda mümkün

Soru: 1964 doğumluyum. Kasım 1984 ile Nisan 1986 arasında askerlik yaptım. 1986 yılında SSK olarak işe başladım. Nisan 1987 ayında Devlet memuru oldum. Aralıksız olarak Haziran 2009 ayına kadar çalıştım. Bu ayda memuriyetten men edildim. 2011 yılında SSK lı olarak işe başladım. Emekli olmak istiyorum. Ne zaman emekli olurum? Memuriyette gecen dönemlerden emekli ikramiyesi alabilir miyim?
Fehmi YÜKSEL

Cevap: Doğum tarihinizi,1986 ve 2011 deki sigorta başlangıçlarınızı tarih(gün, ay, yıl) olarak vereceğiniz yerde yıl olarak vermişsiniz. Oysa başlangıçtaki bir gün bile, emekli olma şartlarını değiştirebiliyor. Sorunuzu; 1 Temmuz 1986 da sigortalı olarak çalışmaya başladınız ve memur olduğunuz 1 Nisan 1987 ye kadar aralıksız prim ödediğiniz ve 2011 de de 1 Temmuz 2011 tarihinde sigortalı çalışmaya başladığınız ve çalışmaya devam ettiğiniz varsayımına göre cevaplandırıyoruz.
Askerlik sürenizi borçlanmanız halinde, Emekli Sandığında emekli olmak için; 25 tam yıl fiili hizmet süresi ve 49 yaş şartlarına tabi olursunuz.
1 Temmuz 2011 de başladığınız sigortalı çalışmanıza ara vermeden 750 gün prim ödeyerek toplam fiili hizmet sürenizi 25 tam yıla tamamlayacağınız tarihte(ara vermeden prim öderseniz 1 Ağustos 2013 de) 49 yaşınızı da dolduruyorsanız, Emekli Sandığından emekli olabilirsiniz. Doldurmuyorsanız, 49 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.
Sizin gibi SSK’dan emekli olanların geçmişteki memuriyet dönemine ilişkin emekli ikramiyesi ödenmesine mani olan yasa hükmü, Anayasa Mahkemesinin 9 Temmuz 2011 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 12 Mayıs 2011 tarih ve 2010/81 esas ve 2011/78 karar sayılı kararı ile iptal edilmiş olduğundan, emekli olacağınız tarihte memurluk yaptığınız döneme ilişkin emekli ikramiyenizi de alabileceksiniz. Ekrem SARISU - Posta
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. İletişim İçin Yazın: emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız