Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

2 Eylül 2010 Perşembe

Toplu para yatırıp emekli olmak için 2006 yılında Ziraat bankasına 1000 lira civarında para yatırdık böyle bir yasa var mı?

SORU:

Bir tanıdığımız Bağ-kur'lulara toplu para yatırıp emekli olma hakkının çıkacağını söyledi ve 2006 yılında Ziraat bankasına 1000 lira civarında para yatırdık dolandırılmış olabilme ihtimalimizi düşünüyorum böyle bir yasa var mı?

İyi günler, annemin 1980 yılından sigorta kaydı ve 733 gün toplam SSK primi bulunmaktaydı. SGK kurumundaki bir tanıdığımız Bağ-kur emeklilerine tanınan toplu yatırıp emekli olma gibi bir hakkın çıkacağını söyledi ve 2006 yılında Ziraat bankasına 1000 lira civarında para yatırıldı. Ardından 22 temmuz seçimlerinden bir gün sonra toplu yatırma yasasının çıktığını ve yaklaşık 8000-9000 lira bulmamızı ve aynı hesaba yatırmamızı söyledi.

Annem 1959 nisan ayı doğumlu. Daha sonra annemi Ankara'dan aradıklarını söylemişler ve yaşınızı bekleyecekmisiniz yada parayı geri çekebilirsiniz isterseniz demişler.

Annem parayı çekmedi. Bu yıl haziran ortasında yeniden aradılar ve dosyanızı Ankara'ya göndereceğiz dediler.

Ben bu konuda bira şüpheciyim ve dolandırılmış olabilme ihtimalimizi düşünüyorum böyle bir yasa varmı?

Bu arada annemi hala aramadılar.

Annemin tc kimlik no su: x41237xxxxx  annemin sigortası bekarken başlamıştır.

Bu konuda cevap verebilirseniz çok sevinirim.

Ayşe Ç.

CEVAP:

Ayşe hanım verdiğiniz TC kimlik numarasına göre SSK ve Bağ-kur kayıtlarınıza baktım.

Annenizin Bağ-kur kaydı gözükmüyor. 2006 yılında bir yapılandırma yapıldı ancak 22 Temmuz seçimlerinden bir gün sonra çıkan öyle bir yasa hatırlamıyorum.

Ancak iptal edilen reform maddelerinde 4.10.2000 öncesi vergi kayıtlarınında borçlanılması hakkı sözkonusuydu fakat yasa iptal edildiği için uygulanmadı. Belki bundan bahsetmiş olabilirler.

Bağ-kur'da toplu para yatırarak emeklilik özellikle af dönemlerinde gündeme gelen bir konu olup yanlış anlaşılmaktadır. Çünkü vatandaş toplu ödeme denilince parası olan herkesin yararlanabileceği boş geçen günleri ödeyerek emekli olabileceği  bir şey zannediyor. Böyle bir şey yok...

Bağ-kur'daki olay Bağ-kur'lu olmayı gerektiren gerekli tüm şartları sağlayan fakat Kuruma borcu olan kişilerin borçlarını affında getirdiği kolaylıklardan yararlanarak toplu olarak ödemeleridir. Bu toplu para ödeyerek emeklilik değil borcu tek kalemde sıfırlayıp emekliliğe hak kazanmadır.

Örneğin 2008 affında 46.000 liralık bir borç 20.000. ile 22.000 arasında bir toplu ödemeyle sıfırlanarak emekli olundu. Fakat sizin annenizin toplu ödeme ile emekli olabilme ihtimalinden bahsetmemiz için kendisinin Bağ-kur kaydının olması ve bu kaydın 2006 yılına kadar geçerli olabilmesi için vergi ,meslek odası veya şirket ortaklığı kayıtlarının da bulunması gerekir. Bağ-kur kaydı yoksa 4.10.200 ile 2006 arasını Bağ-kura saydırma hakkı zaten o dönemde vardı bunu onların bahsettiği toplu ödeme ile emeklilik anlamında değerlendiremeyiz.

Eğer yatırdığınız paranın dekontu elinizde ise o dekont ve annenizin kimlik fotokopisiyle birlikte en yakın Sosyal güvenlik Merkezine gidin.  Yukarıda bana yazdığınız yazıya benzer bir dilekçe yazın dilekçede Bağ-kur kaydınızın olup olmadığını sorun ve dilekçeyi annenize imzalatıp SGK müdürlüğüne verin.

Dekontta parayı nereye yatırdığınız bellidir. Bağ-kur hesabına mı yoksa şahıs hesabına mı yatırdığınız açık olarak yazılıdır. SGK buna göre size yazılı cevap verecektir.

Dekontu bulamazsanız dilekçe + kimlik fotokoposi yeterli ama dekontla birlikte olursa daha iyi olur.

Şahsi kanatime gelince size kesin olarak dolandırılmışsınız diyerek hüküm vermek istemiyorum ama görünen köyde kılavuz istemiyor.

Çünkü annenizin Bağ-kur tescili yok 2006 yılında adına para ödenseydi TC kimlik numarası üzerinden Bağ-kur kayıtlarına ulaşmamız gerekirdi. İyi ki son istenen 8000-9000 lirayı göndermemişsiniz.

SGK kurumunda çalışan bir kişinin sizi dolandıracağını zannetmiyorum o kişi SGK'da çalışıyorum diye kendini tanıtarak bu işi yapmış olabilir.

Buradan değerli okuyuculara seslenmek istiyorum yüklü miktarda prim borçları, doğum borçlanması, yurtdışı borçlanması, askerlik borçlanması gibi SSK ve Bağ-kur'a toplu para yatırılması gereken durumlarda ödemeyi bizzat bankaya kendiniz yapın. Üçüncü şahıslara yatırması için para vermeyin. Mağdur olmak istemiyorsanız sizin adınıza SGK'ya yatırması için başkalarının hesabına havale göndermeyin.

SSK ve Bağ-kur Emeklilik Sorularınızı Yanıtlıyor
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. İletişim İçin Yazın: emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız