Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

4 Şubat 2018 Pazar

Kızım ileride bizlerin vefatı halinde ikimizden de maaş alabilir mi?

Kızınız annesinden aylık alabilir sizden alamaz

Soru: Ben SSK’dan, eşim Emekli Sandığından emekliyiz. Kızım SSK’lı olarak özel sektörde çalışıyor. İleride bizlerin vefatı halinde ikimizden de maaş alabilir mi? Alabilir se oranı ne olacaktır? 25 yaşını geçmiş ama çalışmayan oğlumuz için bir hak var mıdır?
Mehmet KAYA
Cevap: Sağlığı yerinde olup eğitim sürecini tamamlayıp, 25 yaşını tamamlamış oğlunuzun sizlerden yetim aylığı alma hakkı bulunmuyor.  Siz de, kızınızda SSK’lı olduğundan, kızınız  sizden dolayı aylık alamaz. Ancak annesinden yüzde 25 oranında aylık alma hakkı bulunuyor. Siz ve eşinizin vefatı halinde, annesinden dolayı Emekli Sandığından yüzde 50 oranında yetim aylığı alabilir.


Emeklilik ve çalışma hayatı hakkında daha fazla bilgi için tıklayın

Kaynak: Ekrem SARISU - POSTA

AŞAĞIDAKİ KONU BAŞLIKLARI İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


İş Kazası ve Meslek Hastalığı Soru Cevap

 1. (4/b) kapsamındaki sigortalının iş kazası, üçüncü bir kişinin kusuru yüzünden meydana gelmiş ise, ne gibi bir işlem yapılır?
 2. (4/b) sigortalı kendisine ait tamirci dükkânı işyerinde çalışmakta iken, krikonun kayması sonucu ayağının aracın altında kalarak yaralanması olayı iş kazası sayılır mı?
 3. 4/a kadın sigortalının çocuğuna süt vermek için ayrılan sürede meydana gelen olaylar iş kazası sayıldığı halde; kendi adına ve bağımsız çalışan kadın sigortalıların (4/b) süt izni sırasında meydana gelen kaza ne sebeple iş kazası sayılmamaktadır?
 4. 5510 sayılı kanunun 4 üncü maddesinin (b) fıkrası hükmü gereğince sigortalı sayılan kişinin işyerinde geçirdiği kaza iş kazası sayılır mı?
 5. Bir inşaat işyerinde çalışan sigortalının yatakhanede yattığı sırada, yatakhanede bulunan sobanın devrilmesi sonucu çıkan yangında yanmak suretiyle geçirdiği kaza iş kazası sayılır mı?
 6. Bir sigortalıda iş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve analık hallerinden birkaçı birleşirse, geçici iş göremezlik ödeneğinin hangisi verilir?
 7. Emzikli kadın sigortalının çocuğunu emzirmek için ayrılan zamanda evine gidip gelirken yolda silahlı saldırı sonucu yaralanması olayı iş kazası sayılır mı?
 8. Grevde bulunan sigortalının grevden önce hak ettiği ücretini almak için işyerinde bulunduğu sırada greve katılmayan diğer işçiler tarafından dövülmesi olayı bir iş kazası sayılır mı?
 9. Kuruma bildirilen iş kazası iddiasının soruşturulması kimler tarafından yapılır?
 10. Kuruma bildirilen iş kazası olayının iş kazası sayılıp sayılmayacağı hakkında bir karara varılabilmesi için gerektiğinde soruşturma ne şekilde yapılır?
 11. Kısa vadeli sigorta kollarında dikkate alınmayan süreler nelerdir?
 12. Meydana gelen iş kazasında işverenin yükümlülüğü nelerdir?
 13. Meydana gelen iş kazasında sigortalının yükümlülüğü nedir?
 14. Oto tamircisi işyerinde çalışan sigortalının yolda arızalanan bir aracı tamir etmek için işveren tarafından görevlendirilmesi üzerine, yolda bozulan aracı tamir ettiği sırada yoldan geçen bir aracın çarpması sonucu uğradığı kaza olayı iş kazası sayılır mı?
 15. Oto tamirhanesinde çalışan sigortalının öğle yemeği için iş yeri dışına çıktığı sırada yolda gördüğü arızalanmış bir aracı tamir ederken krikonun kayması sonucu bacağının kırılması olayı iş kazası olarak değerlendirilebilir mi?
 16. İş kazası geçiren sigortalı yurtdışında tedaviye gönderilir mi?
 17. İş kazası geçiren sigortalıların bu sigorta kolundan sağlanan yardımlar için kaç gün prim ödeme gün sayısı şartı aranır?
 18. İş kazası geçiren sigortalının prim ödeme gün sayısı yeterli olmaması halinde sağlık yardımlarından faydalanır mı?
 19. İş kazası geçiren sigortalıya hangi protezler verilir?
 20. İş kazası geçiren sigortalıya istirahatli bırakıldığı sürelere ait geçici iş göremezlik ödeneği ödenir mi?
 21. İş kazası geçiren sigortalıya yapılan sağlık yardımları nelerdir?
 22. İş kazası nedeniyle tespit edilen maluliyet oranına itiraz edilebilir mi?
 23. İş kazası ve meslek hastalığı sigortasından sağlanan haklar nelerdir?
 24. İş kazası veya meslek hastalığı geliri nedir?
 25. İş kazası, meslek hastalığı sigortasından sağlanan yardımlardan kimler yararlanabilir?
 26. İş kazasının geç bildirilmesi halinde ne gibi işlem yapılmaktadır?
 27. İş kazasının işverenin kastı ile meydana gelmesi durumunda işverene yaptırım var mıdır?
 28. İş kazasının sigortalının kendisinden kaynaklanan sebeplerle meydana gelmesi durumunda uygulama şekli nedir?
 29. İş kazasının süresi içinde bildirilmemesi durumunda işverene yaptırım var mıdır?
 30. İşverence özel sağlık tesisine götürülen iş kazası geçirmiş sigortalıya yapılan ve işverence ödenmiş olan hastane faturası işverene ödenir mi?
 31. İşverenin kontrolü dışındaki meydana gelen iş kazalarının bildirimi nereye ve kaç gün içerisinde yapılması gerekmektedir?
 32. İşyerinde geçirilen ve dıştan gelen bir etken olmaksızın meydana gelen kalp krizleri iş kazası sayılabilir mi?
 33. İşyerinde şoför olarak çalışan sigortalının, işyerine ait araçla işverenin talimatı üzerine onun yazlık evine şahsi eşyalarını götürdüğü sırada geçirdiği trafik kazası iş kazası sayılır mı?
 34. İşyerine gitmek üzere evinden ayrılarak belediyeye ait toplu taşıma aracına binmek üzere durakta bekleyen sigortalının motosikletli bir sürücünün çarpması sonucu yaralanması olayı iş kazası sayılır mı?
 35. İşyerinin bulunduğu ilden başka bir ile mal almak için giden sigortalının kalmakta olduğu otelde yangın çıkması sonucu vefat etmesi olayı iş kazası olarak değerlendirilebilir mi?
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. İletişim İçin Yazın: emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız