Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

24 Aralık 2017 Pazar

Hizmet birleşimi yaparsam emeklilik tarihinde nasıl bir değişiklik olacaktır?

SSK’ya nazaran memuriyette 8 yıl daha çalışmanız gerek
Soru: 1968 Temmuz doğumluyum. 1 Aralık 1986 tarihinde SSK'lı olarak ilk defa işe başladım.1991 yılında üniversiteyi bitirdim.1992-1994 tarihlerinde askerliğimi yaptım.2016 yılı Ekim ayı itibariyle işten ayrılırken 5425 gün prim ödemem var.(50 yas ve 5375 gün' tabı olarak görünüyorum ve Yaşa takılanlardanım.) 2016 Aralık ayında 3713 sayılı terörle mücadele kapsamında kamu kurumunda 657'ye (4-c) tabı GİH sınıfı memur kadrosunda atanarak işe başladım. Bu durumda;
1) Hizmet birleşimi yaparsam emeklilik tarihinde nasıl bir  değişiklik olacaktır. Veya Avantajlı olan hangisidir.4-a veya 4-c
2) 4-a ya göre 2018 Temmuz ayında emeklilik hakkı kazanıyorum. Son 3,5 yıldan fazlasını 4-c’li olarak geçirirsem; emeklilik durumu hangi yıla sarkabilir.
3) GİH sınıfından Tekniker olarak THS sınıfa geçmemim bana ne gibi avantajı olur? Ve/Veya bu anlattığım konularda nasıl bir yol izlemem gerekir.
Cemil UĞURLU
Cevap: 1) Sorunuzda da belirttiğiniz gibi SSK’da emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5375 gün prim ödeme ve 50 yaş şartlarına tabisiniz. prim ve süre şartını sağladığından Temmuz  2018’de 50 yaşınızı dolduracağınız tarihte SSK’dan(4/a statüsünden) emekli olabilirsiniz.   4/c den emekli olmak için yaklaşık olarak Temmuz 2018’den itibaren 8 yıl daha prim ödemeniz lazım.
2) Memuriyette 1260 gün(3.5 yıl) çalışmanız halinde,  SSK’dan değil, memuriyetten toplam priminizi 9000 güne tamamlayarak emekli olabilirsiniz. Buda Temmuz 2018’den sonra yaklaşık olarak 8.5 yıl daha çalışmanız gerektiği anlamına gelir. Askerliğinizi(18 ay kabul edilmiştir) borçlanmanız halinde, Temmuz 2018’den sonra 7 yıl daha çalışarak Temmuz 2025‘de emekli olabilirsiniz.
3) Genel idare hizmetleri sınıfından, tekniker olarak teknik hizmetler sınıfına geçerseniz, öncelikle 657 sayılı kanunun 36 maddesine göre kazanılmış hak aylığınız bir derece yükseltilir. Ayrıca sigortalı hizmetleriniz özel sektörde teknik hizmetlerde geçmişse, hizmet süresinin dörtte üçü, tekniker olarak geçmişse kamu sektöründe geçmişse, tamamı kazanılmış hak aylığınızda değerlendirilir ve maaşınız yeniden hesaplanarak yükseltilir. Derece ve kademeniz, kıdem yılınız bilinmediğinden net olarak hesap yapılanamamakla birlikte, tekniker olarak THS sınıfına geçmeniz halinde, özel hizmet tazminatı artışı ile birlikte maaşınız ortalama 250 300 lira civarında artacaktır.


Emeklilik ve çalışma hayatı hakkında daha fazla bilgi için tıklayın

Kaynak: Ekrem SARISU - POSTA


SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA


Ali ÖZTÜRK Ekonomist
SGK Emeklilik Sorularınız İçin Yazın:

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK DANIŞMANLIK

SSK ve Bağ-kur emeklilik başvurularınız için tıklayın
SGK bizmet birleştirme işlemleri hakkında bilgi için tıklayın
Doğum borçlanmasıyla hemen emeklilik hesabı için tıklayın
Askerlik borçlanmasıyla erken emeklilik hesabı için tıklayın
Online SSK ve Bağ-kur Emeklilik Takibi Danışmanlığı
Bağ-kur hizmet ve prim borcu sorunlarınız için tıklayın

İŞÇİ - ESNAF VE MEMURLARIN EMEKLİLİK ŞARTLARI

4/a Hizmet Akdi ile SSK'lı Çalışanların Emeklilik Şartları - TABLO
4/b Kendi Adına ve Hesabına Bağımsız Çalışanların Emeklilik Şartları - TABLO
4/c Kamu Görevlilerinin Emeklilik Şartları - TABLO
Vergi İndiriminden Faydalanan Sigortalıların Emeklilik Şartları - TABLO
Tarımda Hizmet Akdiyle Çalışanların Emeklilik Şartları - TABLO
Tarımda Kendi Adına ve Hesabına Bağımsız Çalışanların emeklilik şartları - TABLO

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. İletişim İçin Yazın: emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız