Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

8 Ekim 2017 Pazar

Sağlık harcaması için çıkartılan borç hk.

Sağlık harcaması için çıkartılan borç dava konusu edilebilir
Soru: Emekli astsubayım. Eşim 4/c sigortalısı eşi olarak benim üzerimden sağlık yardımı almakta iken yüzde 97 ağır özürlü sağlık kurulu raporuna istinaden 1 Nisan 2009 tarihinde malul emekli aylığı bağlandı. Ben de eşimin hastalığının 2005 yılında başladığını belirterek dava açtım. Mahkeme kararı ile 2007 yılında malulen emekli olduğuna karar verildi ve karar kesinleşti. Sosyal Güvenlik Kurumunca eşimin emekli aylıklarından 2.223 lira kesinti yapıldı. Dilekçe ile itiraz ettim. Ama cevap verilmedi. Sonra telefonla ne için yapıldığını sorunca da 1479, 2926 ve 5510 sayılı yasalara göre 2007, 2008, 2009, 2010 ve 2011 yılları arasındaki eşimin benim üzerinden sağlık yardımı aldığı belirtilerek, yapılan sağlık yardımı bedelinin kesinti yoluyla tahsil edilmekte olduğunu söylediler. Bu kesinti normal mi? Kesintiyi nasıl durdurabilirim?
Aykut ÇETİN
Cevap: Sorunuzdan anlaşıldığı kadarıyla, eşiniz sizin üzerinizden sağlık yardımı almaktayken, 2009 yılında malulen emekli olmasına rağmen, sisteme aktivasyonu yapılmadığından sağlık yardımını sizin üzerinizden almaya devam etmiş. Dava neticesinde eşinizin malul aylığı başlangıcı 2007 yılına çekildiğinde de, SGK; 2007-2009 yılları arasındaki sağlık yardımını hesaplarken, eşinizin 2009-2011 yılları arasında da kendi sigortası üstünden alacağı sağlık yardımını, sizin üzerinizden aldığını fark etmiş ve bu yıllar arasında yapılan sağlık yardımlarını borç çıkarmış.  Durum böyle olsa da, eşiniz kendi sigortasından, sigortasız olduğu dönemde de sizin üstünüzden sağlık yardımı alma hakkı var. Dolayısıyla SGK eşinizin sağlık yardımını; ya eşinizin üstünden ya da sizin üstünüzden karşılamak zorunda. Dolayısıyla yapılan sağlık yardımının borç çıkarılması normal değil. Tekrar bir dilekçe ile başvurun. 60 gün içinde cevap verilmezse dava açarak, mahkemenin vereceği karara göre kesintileri geri almanız mümkün olabilir. Ancak mahkeme kararının ne olacağının şimdiden bilinmesi de mümkün değil.

Emeklilik ve çalışma hayatı hakkında daha fazla bilgi için tıklayın

Kaynak: Ekrem SARISU - POSTA


SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA


Ali ÖZTÜRK Ekonomist
SGK Emeklilik Sorularınız İçin Yazın:

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK DANIŞMANLIK

SSK ve Bağ-kur emeklilik başvurularınız için tıklayın
SGK bizmet birleştirme işlemleri hakkında bilgi için tıklayın
Doğum borçlanmasıyla hemen emeklilik hesabı için tıklayın
Askerlik borçlanmasıyla erken emeklilik hesabı için tıklayın
Online SSK ve Bağ-kur Emeklilik Takibi Danışmanlığı
Bağ-kur hizmet ve prim borcu sorunlarınız için tıklayın

İŞÇİ - ESNAF VE MEMURLARIN EMEKLİLİK ŞARTLARI

4/a Hizmet Akdi ile SSK'lı Çalışanların Emeklilik Şartları - TABLO
4/b Kendi Adına ve Hesabına Bağımsız Çalışanların Emeklilik Şartları - TABLO
4/c Kamu Görevlilerinin Emeklilik Şartları - TABLO
Vergi İndiriminden Faydalanan Sigortalıların Emeklilik Şartları - TABLO
Tarımda Hizmet Akdiyle Çalışanların Emeklilik Şartları - TABLO
Tarımda Kendi Adına ve Hesabına Bağımsız Çalışanların emeklilik şartları - TABLO

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. İletişim İçin Yazın: emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız