Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

21 Nisan 2017 Cuma

Genel Sağlık Sigortası GSS primi kaç liraya düşürüldü ?

İşsizlerin Genel Sağlık Sigortası Primi 53 liraya düşürüldü

Soru: 25 Nisan 1967 doğumluyum. Bağ-Kur girişim 2 Ocak 1991’dir. Askerliğimi 4 Eylül 1987-4 Mart 1989 arasında yaptım. Halen ticarete devam ediyorum. Ne zaman emekli olabilirim? Askerliğimin ne kadarını borçlanmam gerek? Emeklilik yaşımı beklerken sağlıktan yararlanmak için genel sağlık sigortası yapmak zorunda mıyım? Eğer yapmam gerekiyorsa aylık prim ne kadar ödemeliyim?
S. ÇAKIR/İZMİR
Cevap: Askerlik sürenizin 14 ayını borçlanmanız halinde, emekli olmak için; 25 tam yıl(9000 gün) prim ödeme ve 51 yaş şartlarına tabi olursunuz. Prim ödemeniz yeterli olduğundan 51 yaşınızı dolduracağınız 25 Nisan 2018’de emekli olabilirsiniz. Genel Sağlık Sigortasında radikal değişiklikler yapıldı. Faaliyetinize son verip emekli olacağınız yaşın dolmasını çalışmadan beklerseniz, sağlık yardımını genel sağlık sigortanızdan alırsınız. 8 Mart 2017 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 6824 sayılı yasa ile Genel Sağlık Sigortasında radikal değişliklere gidildi. Gelir testinden çıkacak aile içinde kişi başına düşen aylık ortalama gelir tutarına göre kademeli olarak belirlenen genel sağlık sigortası primi alma usulü terk edildi. Ve asgari ücretin yüzde 3 oranında prim alma usulü benimsendi. 1 Nisan 2017’den itibaren asgari ücretin yüzde 3'ü oranında GSS primi alınacak.Yılsonuna kadar geçerli olan asgari ücrete göre, ödenecek aylık GSS primi 53,33 TL olacak. Ancak GSS tescilinin tebliğ tarihinden itibaren bir ay içinde gelir testi talebinde bulunanlardan; gelir testi sonucunda aile içinde kişi başına düşen aylık ortala gelir tutarı asgari ücretin üçte birinden(bugün için 592,50 liradan) az çıkanlar prim ödemeden sağlık yardımı alacaklar. Bunların primi Devletçe ödenecek. Sonuç olarak yaptıracağınız gelire testi sonucuna göre ya prim ödemeden, ya da aylık 53.33 lira prim ödeyerek sağlık yardımı alacaksınız.

Emeklilik ve çalışma hayatı hakkında daha fazla bilgi için tıklayın

Kaynak: Ekrem SARISU - POSTA

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. İletişim İçin Yazın: emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız