Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

22 Ekim 2016 Cumartesi

Türkiye’den nasıl emekli olabilirim?


Almanya’da sigorta başlangıç tarihi Türkiye’de de sigorta başlangıcıdır


Soru: Liseyi Türkiye‘de 1968 de bitirdim. Küçük islerde sigortasız çalıştım (kaynakçılık ve tamircilik gibi) ve1973 yılında tahsil için Almanya da okumaya karar verdim. 1975-1986 da Almanya Köln Üniversitesini Dr. Yüksek Kimyager sıfatı ile bitirdim. 4,5 sene Köln Üniversitesinde asistan olarak çalıştım. 1987-1998 yılları arasında İtalya’da araştırman olarak işe başladım. 1998- ve bu mesajı yazdığım tarihe kadarda, Almanya da Teknik Manager olarak Japon & Alman firmasında görevdeyim. 1 Ekim 2016 tarihinde de Almanya dan emekliliğe ayrılmış olacağım. Bu şartlarda Türkiye’den nasıl emekli olabilirim. 5375 gün için ne kadar prim gereklidir. Şayet Türkiye’de işe baslarsam, bu primde bir değişme olabilir mi?
Dr. Cengiz ERGÜN
Cevap: Almanya’da sigorta başlangıç tarihi Türkiye’de de sigorta başlangıç tarihi sayılıyor. Bu sizin için bir avantaj. Almanya’daki sigorta başlangıç tarihinizi belirtmemişsiniz. Almanya’da çalışmaya başladığınız tarih 23 Kasım 1986’dan önceki bir tarih ise; SSK‘da emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5300 gün prim ödeme ve 49 yaş, sonraki bir tarih ise, 25 yıl sigortalılık süresi, 5375 gün prim ödeme ve 50 yaş şartlarına tabisiniz. Tükiye‘de kısa süre(bir kaç gün dahi) sigortalı çalıştıktan sonra Almanya‘daki çalışma sürenizin 5300(veya 5375 gününü) borçlanmanız halinde, 49 yaşınızı(veya 50 yaşınızı) dolduracağınız tarihte Türkiye’den de emekli olabilirsiniz. Yıl sonuna kadar borçlanırsanız; 5375 gün için ödemeniz gereken en az borçlanma bedeli 94.439 liradır. Ancak 3600 gün borçlanarak 60 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olmanız da mümkün. Bu takdir de 3600 gün için 63.252 lira ödemeniz gerekir.
Ekrem SARISU - POSTA


Emeklilik ve çalışma hayatı hakkında daha fazla bilgi için tıklayın

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. İletişim İçin Yazın: emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız