Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

4 Ekim 2016 Salı

SSK’dan mı? - Yoksa Bağ-Kurdan mı emekli olmam avantajlı?


SSK’dan mı? Yoksa Bağ-Kurdan mı emekli olmam avantajlı?
Soru: 27 Şubat 1971 doğumluyum. 1 Haziran 1994’de sigortalı olup 7132 gün prim ödemem var. 8 Mart 2015’de Bağ-Kurlu oldum. Ve hala devam ediyorum. Bağ-Kurdan ne zaman, SSK’dan ne zaman emekli olurum? Benim için en avantajlısı hangisi? Şimdi esnaf olarak çalışıyorum.
ŞEREF
Cevap: SSK’da emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5750 gün prim ödeme ve 55 yaş şartlarına tabisiniz. Faaliyetinize son verip bundan sonra prim ödemeseniz de, 55 yaşınızı dolduracağınız 27 Şubat 2026’de emekli olabilirsiniz. Askerliğiniz hakkında bilgi vermemişsiniz. Askerliğinizi sigorta başlangıç tarihinden önce yapmış olmalısınız.  Askerlik sürenizin 10 günü borçlanmanız halinde, 54 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olmanızda mümkün.
Priminizi 9000 güne tamamlamanız şartıyla, 54 yaşınızı dolduracağınız tarihte Bağ-Kurdan emekli olabilirsiniz. Sigorta başlangıç tarihinden önce yaptığınız 18 ay askerliğiniz varsa tamamını borçlanıp, toplam priminizi 9000 güne tamamlamanız şartıyla, 53 yaşınızı dolduracağınız tarihte Bağ-Kurdan emekli olmanız mümkün.
Prim hesabına esas kazancın üst sınırından(bugün için 10.705.50 liradır) veya bu tutara yakın bir kazanç tutarı üstünden 53 yaşınızı dolduracağınız tarihe kadar prim ödeyerek Bağ-Kurdan emekli olmanız avantajlı. Ancak, asgari ücret üstünden prim ödüyorsanız belirttiğimiz gibi bundan sonra prim ödemeden SSK’dan emekli olmanız avantajlı. Takdir sizin.
Ekrem SARISU - POSTA
AŞAĞIDAKİ KONU BAŞLIKLARI İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

 1. 1987-2000 yılları arasında iş yerinin babamın üzerinde olduğunu ispat eden belgelerle SGK'ya başvursak 13 yıllık kaybı geriye dönük Bağ-kura borçlanarak telafi edebilir miyiz? - Ali ÖZTÜRK Ekonomist yanıtladı!
 2. 13 yaşında sigortalı olduğum için senin sigorta başlangıcın 18 yaşını doldurduğun tarih sayılır diyorlar doğru mu? - Ali ÖZTÜRK Ekonomist yanıtladı!
 3. Sigorta öncesi için doğum borçlanması yasası çıktı mı? - Ali ÖZTÜRK Ekonomist yanıtladı!
 4. Sigorta girişinden sonra ikiz çocuklarım var ne zaman emekli olabilirim? - Ali ÖZTÜRK Ekonomist yanıtladı!
 5. Annemin emeklilik dilekçesini doğum borçlanması yaparak 3600 günü tamamlayıp SGK'ya verdik emekli maaşı ne zaman bağlanır? - Ali ÖZTÜRK Ekonomist yanıtladı!
 6. e-devlette SSK işe giriş tarihim meslek lisesinde staj yaptığım yıl olan 1996 olarak görünmektedir bu durumda 3600 gün şartı ile kıdem tazminatı alma hakkına sahip miyim? - Ali ÖZTÜRK Ekonomist yanıtladı!
 7. SSK ve Bağ-kur Emeklilik Sorularınıza Yanıtlar
 8. Emekli olmama 5 yıl var Bağ-kur ve SSK hizmet birleştirme işlemini şimdiden yapabilir miyim? - Ali ÖZTÜRK Ekonomist yanıtladı!
 9. İlk işe giriş tarihinden sonra yapılan askerlik süresinin borçlanılması halinde emeklilik yaşı değişir mi? - Ali ÖZTÜRK Ekonomist yanıtladı!
 10. Kimler SGK Hizmet borçlanması yapabilir? - Ali ÖZTÜRK Ekonomist yazdı!
 11. 2000 yılında işe giren erkek sigortalılar nasıl 3 yıl erken emekli olabilir?
 12. Eksik günlerimi eski vergi ve şirket ortaklığı kayıtlarımı ibraz ederek kısmi Bağ-kur ödemesi yapmak suretiyle tamamlayabilir miyim?
 13. En erken nereden ve nasıl emekli olacağınızı öğrenmek ister misiniz?
 14. 3600 günden kıdem tazminatımı alabilir miyim? - Ali ÖZTÜRK Ekonomist yanıtladı!
 15. SSK prim gün sayımı doldurup çalışmayı bırakırsam eşimin sigortasından faydalanabilir miyim?

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. İletişim İçin Yazın: emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız