Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

4 Aralık 2015 Cuma

Eşim doğum borçlanması yaptırabilir mi? - Ne zaman emekli olur?Boş gününüz olmadığından doğumunuzu borçlanamazsınız
Soru: Eşim 6 Nisan 1969 doğumlu. Bağ-Kur’a 15 Nisan 1993’de kayıt oldu. 30 Haziran 2002’de ayrıldı. 3315 gün (9 yıl, 2 ay,15 gün) primi var. 24 Şubat 2014’de sigortalı oldu. Sigorta primleri ödeniyor.  571 gün primi var. Toplam primi 3886 gündür. 22 Ekim 1999’da doğum yaptı. Doğum borçlanması yaptırabilir mi? Ne zaman emekli olur?
A. YAPICI
Cevap: Eşiniz SSK’da emekli olmak için; 20 yıl sigortalılık süresi, 5600 gün prim ödeme ve 49 yaş şartlarına tabi. Sigortalı çalışmasıyla 1714 gün daha prim ödeyerek toplam primini 5600 güne tamamlayacağı tarihte emekli olabilir. Ayrıca sigortalı çalışmasıyla 689 gün daha prim ödeyerek toplam priminizi 1260 güne tamamlamanız şartıyla, 58 yaşınızı dolduracağınız 6 Nisan 2027’de SSK’dan yaş haddinden emekli olabilir.
Doğum borçlanması yapabilmek için; doğum tarihinden sonra ki 2 yıllık sürede prim ödenmemiş olması gerekiyor. Sorunuzdan eşinizin, doğumu sonrasında ki iki yılda Bağ-Kur primi ödediği anlaşıldığından, doğum borçlanması yapamaz. 
Ekrem Saris - POSTA

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMAAli ÖZTÜRK Ekonomist
SGK Sorularınız İçin Yazın:

SSK ve Bağ-kur Emeklilik Hesaplama

En erken nasıl emekli olacağınızı öğrenmek ister misiniz?

Emeklilik durumunuz hakkında merak ettiğiniz soruları emeklilikuzman@gmail.com adresine gönderebilirsiniz!
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. İletişim İçin Yazın: emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız