Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

25 Kasım 2015 Çarşamba

Geçmişteki SSK hizmetleri memurun emekli maaşını etkiler mi?

Sigortalı hizmetler memurun emekli maaşını etkiler
Soru: 31.08.1973 doğumluyum. 05.05.1993 tarihinden beri 4857 sayılı yasaya tabi işçi (teknisyen) olarak bir Kamu İktisadi Teşekkülünde çalışmaktayım. 2002 yılında çevre mühendisliğinden mezun oldum. 2015/1 KPSS atamasıyla başka bir bakanlığa mühendis olarak atandım.
1 – Yargıtay,15 yıl 3600 gün şartıyla kıdem tazminatını alanlar tekrar çalışabilir dedi. Kıdem tazminatımı alıp sonra da memur olarak çalışmaya devam edersem ne zaman emekli olabilirim? Hangi kurumdan emekli olmuş olurum?
2 – İşçilikte geçen süreler kademe, derece ve maaşa nasıl etki eder?
3 – İşçilikte geçen süreler emekli aylığına etki eder mi?
 Mustafa YILDIZ
Cevap: 1- Memur kadrosuna geçtikten sonra 3,5 yıl daha çalışmaya devam ederseniz, 5510 sayılı Kanun 4/c sigortalısı olarak, emeklilik için: 25 yıl hizmet ve 54 yaş şartlarına tabi olursunuz. Ve 54 yaşınızı dolduracağınız 31 Ağustos 2027 tarihinde emekli olabilirsiniz. Ancak askerlik durumunuzu belirtmemişsiniz. Şayet askerliğinizi 2008 yılı Ekim ayından önce yedek subay olarak yapmışsanız 4/c sigortalısı olarak Emekli Sandığından emekli olursunuz.
2-Resmi kurumda teknik hizmetlerle ilgili işçilikte geçen sigortalı çalışma sürelerinizin 12 yılı geçmemek üzere tamamı Mühendis kadrosuna atanmanız halinde, memuriyette geçmiş gibi derece ve kademenizde değerlendirilir ve maaşınızı arttırır.
3-İşçilikte geçen sürelerinizin emekli aylığınıza etkisi 2008 yılı Ekim ayı başından önce yedek subaylık yapıp yapmadığınıza, yani bu tarihten önce Emekli Sandığı hizmetiniz bulunup bulunmadığına göre değişecektir. İlk defa 4/c sigortalısı olursanız işçi olarak geçen sürelerinizin prime esas kazancı yüksek veya düşük olmasına göre emekli aylığınızı etkilemesi değişir.  Emekli Sandığına tabi çalışmanız varsa sigortalı çalışmalarınız emeklilik intibakınızda değerlendirilecek ve emekli aylığı hesabına esas aylık bağlama oranını arttıracağından emekli aylığınızı arttıracaktır.
Ekrem SARISU - POSTA

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMAAli ÖZTÜRK Ekonomist
SGK Sorularınız İçin Yazın:

SSK ve Bağ-kur Emeklilik Hesaplama

En erken nasıl emekli olacağınızı öğrenmek ister misiniz?

Emeklilik durumunuz hakkında merak ettiğiniz soruları emeklilikuzman@gmail.com adresine gönderebilirsiniz!
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. İletişim İçin Yazın: emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız