Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

22 Temmuz 2015 Çarşamba

Emekli olabilmem için yaş ve emekli maaşı konusunda SSK’lı çalışmak mı? - Yoksa Bağ-Kurlu olmak mı avantajlı olacak?

Emekli aylığını artırmak için tavandan prim ödemelisiniz

Soru: 16 Eylül 1974 doğumluyum.1 Ocak 1994 SSK girişimle 4150  gün prim ödemem var. Son iki yıllık maaşım asgari ücretten yüzde 17 yüksek ödendi. Şu an çalışmıyorum. Ticari faaliyette bulunabilirim. Bu durumda Bağ-Kura geçmem gerekecek. Bugün itibarıyla ortalama 2500 Lira gibi emekli maaşı alabilmem için, aylık ortalama Bağ-Kura ne kadar para yatırmam gerekecek? Bir de emekli olabilmem için yaş ve emekli maaşı konusunda SSK’lı çalışmak mı? Yoksa Bağ-Kurlu olmak mı avantajlı olacak?
VİLDAN AKTAŞ
Cevap: Öncelikle SSK’dan daha erken emekli olacağınızı ve SSK’dan emekli olmanızın avantajlı olduğunun altını çizelim. SSK’da emekli olmak için; 20 yıl sigortalılık süresi, 5675 gün prim ödeme ve 50 yaş şartlarına tabisiniz. 1525 gün daha prim ödeyerek toplam prim ödemenizi, 5675 güne tamamlamanız şartıyla, 16 Eylül 2024’de emekli olabilirsiniz. Bu şartlarla emekli olmak için; Bağ-Kura 41 aydan fazla prim ödememeniz gerekir.  Bağ-Kurlular sigortalı bir işte çalışarak SSK’ya prim ödeyebiliyorlar. Bağ-Kurlu olduğunuzda, 41 ay(1230 gün) prim ödedikten sonra, kendi işyeriniz dışında başka bir işyerinde çalışarak SSK ya 295 gün prim ödeyerek toplam priminizi 5675 güne tamamlayabilirsiniz.
Emekli aylığını çalışma hayatı boyunca üstünden prim ödenen kazanç tutarı ile prim ödeme gün sayısı belirliyor. Dolayısıyla 2.500 lira aylık alabilmeniz, büyük ölçüde bugüne kadar üstünden prim ödenen  aylık kazanç tutarınıza ve bundan sonra üstünden prim ödeyeceğiniz kazanç tutarına bağlı.
Bu nedenle 2.500 lira aylık almanız için Bağ-Kur ne kadar kazanç üstünden prim ödeyeceğinizi hesaplayamayız. Ancak, emekli aylığını yükseltmek için, emekli olacağınız yaşı dolduracağınız tarihe kadar prime esas kazancın üst sınırından(bugün için 8.277,90 liradır) veya bu tutara yakın bir kazanç tutarı örneğin, 5, 6 bin liralık kazanç tutarı sütünden prim ödemelisiniz. 
Ekrem SARISU - POSTA

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMAAli ÖZTÜRK Ekonomist
SGK Sorularınız İçin Yazın:

SSK ve Bağ-kur Emeklilik Hesaplama

En erken nasıl emekli olacağınızı öğrenmek ister misiniz?

Emeklilik durumunuz hakkında merak ettiğiniz soruları emeklilikuzman@gmail.com adresine gönderebilirsiniz!
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. İletişim İçin Yazın: emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız