Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

25 Ağustos 2012 Cumartesi

SSK ve Bağ-Kur'dan hizmet birleştirerek emekli olan eski memurların dikkatine!


Anayasa Mahkemesi kararının aksine düzenleme yapıldığından emekli ikramiyesi alamazsınız 

Soru: Emekli Sandığı Hizmet sürem 8 yıl 11 ay 29 gündür. Daha sonra SSK’lı olarak çalıştım. 5000 gün üzerinden emekli sandığıyla SSK’yı birleştirerek 5000 gün üzerinden 31 Mart 2004 SSK' dan emekli oldum. Emekli Sandığı hizmet süremin ikramiyesi ödenmediğinden zayi olan haklarımı alabilir miyim? Alabilirsem nasıl alabilirim?  Beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim. 

Mustafa Kemal KURT 

Cevap: Sizin gibi memurluktan ayrılıp, SSK ve Bağ-Kurdan hizmet birleştirerek emekli olanların, memurluk süresine ilişkin emekli ikramiyesi ödenmesine mani olan, yasa hükmünü Anayasa Mahkemesi iki kere Anayasa’ya aykırı bularak iptal etti. Ancak, yetkililerde emekli ikramiyesi ödememek için iki kere yasal düzenleme yaptı. 26 Ocak 2012 de yürürlüğe konan son düzenleme ile, emekli ikramiyesi ödenmesi kıdem tazminatı ödeme şartlarına bağlandı. Bu düzenlemeye göre, emekli ikramiyesi alabilmek için en az 15 yıl sigortalılık süresi ve 10 yıl fiili hizmet süresi aranıyor. Emekli Sandığı Kanunun 89 ncu maddesinde yapılan söz konusu düzenlemeye göre, yaklaşık 9 yıl hizmet süreniz için emekli ikramiyesi alamazsınız. Bu konu zaman içinde yargı kararlarıyla yönlenecektir. Yargının yeni kararlarını bekleyip, ona göre pozisyon almanızda yarar var. 

Ekrem SARISU - POSTA
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. İletişim İçin Yazın: emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız