Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

11 Nisan 2012 Çarşamba

İşyerini kapatmadan veya devretmeden SSK şartlarıyla emeklilik hk.

İşyerini eşinize devretmeye gerek yok SSK’ya prim ödeyebilirsiniz

Soru: 16 Haziran 1968 doğumluyum. Bağ-Kur başlangıç tarihim 16 Haziran 1986’dır. Bağ-Kur borcumdan kurtulmak için 9 yılımı sildirdim. Halen Bağ-Kurluyum. Şirket ortaklığım devam ediyor. Aynı zamanda kendime ait işyerim var. Sigortalı olarak bir başka yerde çalışan eşime işyerimi devredip, sigortalı olarak çalışan gözükmek istiyorum.
1- Eşim bir başka yerde sigortalı iken kendine ait işyeri olabilir mi? Bağ-Kura mı prim ödeyecek? Yoksa SSK ya mı prim ödeyecek? 2- Benim için bu şekilde emekli olmak daha mı avantajlı olur? Yoksa hiç bu işlerle uğraşmayıp sildirdiğim günleri mi geri alıp Bağ-Kurdan emekli olayım?

Murat ŞAHİN

Cevap: 1) Sigortalı çalışarak prim ödemek istiyorsanız, bunun için işyerinizi eşinize devretmenize gerek yok. 1 Mart 2011 tarihinden itibaren Bağ-Kurlular sigortalı çalışarak SSK ya prim ödeyebiliyor. İşyerinizi devretmeden sigortalı bir işte çalışmaya başladığınızda, otomatik olarak Bağ-Kur sigortanız sonlanır. Ancak, yine de işinizi eşinize devretmek istiyorsanız, eşiniz başka bir yerde sigortalı çalışırken işyeri işletmesinde bir sakınca yok. Eşiniz işyerini devir alsa da, SSK ya prim ödeyebilir.

2)Sigortalı çalışarak 1260 gün prim ödemeniz halinde, SSK da emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5300 gün prim ödeme ve 49 yaş şartlarına tabi olursunuz. Sorunuzdan 5300 günden fazla prim ödemeniz olduğu anlaşıldığından, 1260 günden sonra prim ödemseniz de, 49 yaşınızı dolduracağınız 16 Haziran 2017 tarihinde emekli olabilirsiniz.

Ekrem SARISU - POSTA
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. İletişim İçin Yazın: emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız