Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

7 Şubat 2012 Salı

Yüksek emekli maaşı almak için tavandan prim ödeme hk.

Yüksek emekli aylığı için emekli olan kadar tavandan prim ödeyin

Soru 9 Ağustos 1971 doğumluyum. 26 Ekim1995-5 Aralık 2001 arasında Garanti Bankası Emekli Sandığında 3311 gün, 8 Ağustos 2002- 14 Temmuz 2004 arası SSK’ya 749 gün prim ödedim. 1 Ekim 2007-31 Ağustos 2010 arası Garanti Bankası Emekli Sandığına isteğe bağlı olarak, 1050 gün prim ödedim. 1 Şubat 2011 den beride aynı emekli sandığına isteğe bağlı prim ödemeye devam etmekteyim. Bu arada 1. Çocuğum Eylül 2004’te, ikincisi Ekim 2008’de dünya’ya geldi. Doğum borçlanması yapabilir miyim? Kaç yaşında emekli aylığı bağlanabilir? Ayrıca Emekli maaşımın yüksek bağlanabilmesi için, isteğe bağlı ödememi kaç TL üzerinden yapmam gerekiyor? Bu arada hizmet birleştirmesini ne zaman yapmam uygun olacaktır? Bu konularda tarafıma bilgi vermenizi rica ederim.


Banu Berna ERMİŞ

Cevap: Birinci doğumunuz SSK’lı çalıştıktan sonra olup, doğum sonrasındaki iki yıl süresince sigortalı çalışmanız olmadığından, birinci doğumunuzu borçlanarak 720 gün kazanabilirsiniz. Ancak, ikinci doğumunuz sonrası isteğe bağlı prim ödediğinizden, ikinci doğumunuzu borçlanamazsınız. Ancak, emekli olacağınız tarihe kadar prim eksiğinizi tamamlayabileceğinizden bize göre doğum borçlanması yapmanıza gerek yok.

Emekli olmak için; 20 yıl sigortalılık süresi, 5825 gün prim ödeme ve 52 yaş şartlarına tabisiniz. 385 gün daha prim ödeyerek,(385 gün doğum borçlanması da yapabilirsiniz) prim ödemenizi 5825 güne tamamlamanız şartıyla, 52 yaşınızı dolduracağınız 9 Ağustos 2023’de emekli olabilirsiniz.

Emekli aylığınızın yüksek olması için emekli olacağınız tarihe kadar ara vermeden, prime esas kazanç tutarının üst sınırından(bugün için 5.762.25 TL’dir) prim ödemeniz gerekir.

Ekrem SARISU - Posta
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
SSK ve Bağ-kur Emeklilik - Ali ÖZTÜRK Ekonomist

Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. İletişim İçin Yazın: emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız

SGK Emeklilik Danışmanlık

En erken nereden ve nasıl emekli olacağınızı öğrenmek ister misiniz?

Ali ÖZTÜRK Ekonomist
SGK Sorularınız İçin Yazın:
EN ERKEN HANGİ SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNDAN NASIL EMEKLİ OLABİLİRSİNİZ?
Değerli sigortalılar;
En erken nereden ve nasıl emekli olacağınızı öğrenmek ister misiniz?

SSK ve Bağ-kur’dan en erken nasıl emekli olacağınızı öğrenmek istiyorsanız bana yazabilirsiniz.

Emeklilik hesapları basit bir konu değildir.

SSK’da işe giriş tarihinizin geriye getirilmesi, Askerlik borçlanması ve ne kadar borçlanma yapılması gerektiği, Bağ-kur’dan SSK’ya geçişBağ-kur’a bildirilmeyen vergi ve şirket ortaklığı kayıtlarınızın durumu, vergi borçlanması,doğum borçlanması, yurtdışı borçlanması,yaştan 3600 günden emeklilik, son 1260 gün şartı vb. hususlar önemli ayrıntılardır.

Bağ-kur’lunun emeklilik hesapları ise SSK’ya göre daha zordur. Konu hakkında bilgisi olmayanların mağdur ettiği bir yığın esnaf vardır.

Emeklilik hesabınızda sadece 1 aylık yanlışlık sigortalıya yaklaşık 1.000 liraya ( ödediği sigorta primi+ alamadığı emekli maaşı toplamı ) mal olmaktadır. Bırakın 1 ayı yapılan yanlış hesap ve yönlendirmelerle yıllarca emekli maaşı alamayan sigortalılar vardır. Yukarıdaki hesaba göre bu kişilerin uğradığı zararın büyüklüğü ortadadır.

En erken hangi sosyal güvenlik kurumundan emekli olacağınızı öğrenmek önemli bir bilgidir.

Sigortalılık bilgilerinizi yazıp gönderdiğinizde tarafımdan emeklilik hesabınız yapılacaktır.

Ali ÖZTÜRK Ekonomist
SGK Sorularınız İçin Yazın:
SSK ve Bağ-kur Emeklilik Hesaplama
Emeklilik durumunuz hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınızı emeklilikuzman@gmail.com adresine gönderiniz.

Doğum tarihinizi ve SGK ilk işe giriş tarihinizi ay gün ve yıl olarak yazınız.

Emeklilik sorularınıza; SGK hizmet dökümlerinizin incelenerek cevap verilmesini istiyorsanız aşağıdaki bilgileri gönderiniz:

  • T.C. Kimlik No:
  • Baba adı:
  • Cilt No:
  • Nufusa kayıtlı olduğunuz il:
  • Doğum tarihi:
Verdiğimiz danışmanlık hizmeti ücretlidir

Ücret ve hesap numaralarımız ile telefon numaralarımız sorularınız alındıktan sonra bildirilmektedir. 

Sorularınıza ücret ödendikten sonra yazılı olarak cevap verilecektir. 


Yazılı cevap aldıktan sonra anlayamadığınız hususlar olursa tekrar soru sorabilir veya dilerseniz telefon görüşmesiyle danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. 

Danışmanlık ücretimiz ödendikten sonra SSK ve Bağ-kur dökümleriniz incelenerek sorunuz detaylı bir şekilde yazılı olarak yanıtlanacaktır. 

Ali ÖZTÜRK Ekonomist
Emeklilik Sorunlarınızı Yazın: