Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

15 Aralık 2010 Çarşamba

Dayımın Şubat 1982 SSK girişi ve 3300 günü var 20 ay askerlik borçlanması yaparsa ne zaman emekli olur?

SORU:


Dayım 82 nin 2. ayından 3300 günü var arada bulunan 20 aylık askerlik Ödenmedi. Askerlik ödedikten sonra kaç prim gün sayısı kalıyor bunu öğrenmek istiyorum. Ayrıca yeni çıkan bi takım kanunlar varmış sanırım pek takip edemedik. Kalan Primleri Toplu Ödeme Yapabilir miyiz ?


01/04/1960 Doğum Tarihi....
1980 Askere Gidiş Tarihi...İlyas K.


CEVAP:


Bir defa dayınız için kalan günleri toplu olarak ödeme imkanınızın olmadığını baştan ifade edeyim. Yeni çıkacak olan kanun Bağ-kur'luları ilgilendiriyor.


Dayınız askerliğini borçlanmadan Şubat 1982 SSK girişiyle 46 yaşında 5075 günden emekli olabilir.


Askerliğini borçlanırsa işe girişi geri geleceğinden bu defa 45 yaşında 5000 günden SSK emeklisi olabilir.


Fakat buradaki ayrıntı  zaten dayınız 1960 doğumlu olduğu için şu an 50 yaşında yukarıdaki her iki durumun yaş şartını da doldurmuş fakat prim günü yok.


Yaş ve sigortalık süresi tamam prim günü az...


İşte askerliğin tamamını borçlanarak hem az olan prim gününü artırır hemde 5075 yerine 5000 gün ödeyerek emekliliğe hak kazanır. Buradan da 75 gün 2,5 ay avantajı olur.


Dayınız askerliği borçlanırsa 3300 günü 3900 güne çıkar.  Geriye kalan 1100 günü de çalışarak veya isteğe bağlı ödeyip 5000 güne ulaşınca SSK emeklisi olur. 


Ali ÖZTÜRK Ekonomist
SSK ve Bağ-kur Emeklilik Sorularınızı Yanıtlıyor
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. İletişim İçin Yazın: emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız